Komplicerad flytt av Kaptensspelet i Malmberget

Kaptensspelet är sedan 1913 ett landmärke i Malmberget. Sedan i höstas är det flyttat för att frigöra mark för fortsatt gruvdrift. Instalcobolaget MRM Mining AB var en av nyckelaktörerna i unika flyttprojektet som genomfördes åt LKAB.

Kaptensspelet, som har ett stort kulturhistoriskt värde, användes fram till 1950-talet för att transportera gruvarbetare och material ner och upp ur gruvan. 111 år efter att Kaptensspelet placerades vid gruvan i Malmberget flyttades det i början av oktober 2024 till en ny plats. Syftet med flytten var både att frigöra mark för fortsatt gruvdrift och för att bevaras som en del av gruvans industriella arv. MRM Mining ansvarade för planering och genomförande tillsammans med specialiserade samarbetspartners.

450 ton tung byggnad
Inför flytten delades den cirka 450 ton tunga och 14 meter höga byggnaden upp i två delar för att möjliggöra transporten. Efter att delarna stabiliserats med specialbyggda balkar transporterades byggnaden på specialanpassade trailers till sin nya plats sex kilometer bort på LKAB:s industriområde.

– Den största utmaningen med projektet var att på ett säkert sätt dela byggnaden och samtidigt säkerställa hållfastheten på de olika byggnadsdelarna vid transporten. Och de cirka 20 centimeter snö som kom under transportdagen av den stora bottendelen gjorde transporten än mer utmanande, berättar Louise Eriksson, vd MRM Mining.

Gjöt igen ett stort schakt
Flytten krävde noggranna förberedelser, bland annat genom 3D-skanning av byggnaden. För att klara av den tunga belastningen av maskiner vid flytten var det också nödvändigt att förstärka marken genom att gjuta igen ett 200 meter djupt schakt under byggnaden.

MRM Mining ingår i Instalco och levererar mekaniska tjänster, installationer, byggnadsarbeten och specialprojekt främst inom gruvindustrin. Företaget har kontor i Gällivare och närvaro i Stockholm. MRM Mining erbjuder helhetslösningar för industrin med kunder som exempelvis LKAB, Zinkgruvan och Boliden.

150+ lokala företag  i Sverige, Norge och Finland