Hoppa till innehåll

I Angola används kompressorerna för tillverkning av PET-flaskor för dricksvatten.

Kompressorer från Dalarna till Angola

Två helrenoverade kompressorer från Kompressorteknik ML AB fraktades nyligen från Smedjebacken utanför Ludvika till Angolas huvudstad Luanda. Instalcobolaget Kompressorteknik har en del av sin kundkrets i afrikanska länder.

Angola är ett av flera afrikanska länder där dalaföretaget genomfört projekt de senaste åren. Kompressorteknik har tidigare levererat utrustning till bland annat Nigeria, Tanzania, Kongo-Kinshasa, Sydafrika, Marocko och nu senast Angola. Näst på tur står tre maskiner till Mozambique.

Kompressortekniks koncept kallas för ”revamp” och går i korthet ut på att företaget köper begagnade maskiner i Europa, bygger om och uppgraderar dem till ett skick som i det närmaste kan jämföras med nyskick.

Hållbar affär
– Vi dammsuger Europa på utrustning. När vi är klara med renoveringen har kunden en maskin som kan användas i tio till femton år till, berättar Mathias Lindgren, vd Kompressorteknik ML AB.

Priset på de renoverade maskinerna ligger ofta 25–40 procent under motsvarande ny utrustning. Samtidigt lyfter Mathias Lindgren fram hållbarhetsaspekten som en viktig del av affären. Det går åt betydligt mindre koldioxid att revampa maskinerna i jämförelse med att tillverka helt nya.

I Angola används kompressorerna för tillverkning av PET-flaskor på vilka dricksvatten tappas. Fabriken producerar upp till 750 000 liter vatten varje dygn.

Långa och goda relationer
Vägen in på den afrikanska marknaden har byggts upp under lång tid genom internationella kontakter. Mathias Lindgren har arbetat globalt inom kompressorområdet och förpackningsindustrin i över 30 år och har tidigare varit stationerad i Kina. Affärerna bygger på goda relationer.

– Det handlar om förtroende med goda och långa relationer. Förfrågningarna från den afrikanska marknaden blir fler och fler, mycket tack vare rekommendationer från nöjda kunder. Vi får nya uppdrag genom ringar på vattnet och mun till mun-metoden. När vi gjort ett bra jobb så sprider det sig, berättar Mathias Lindgren.

Kompressortekniks leveranser till afrikanska länder har ökat de senaste åren, men är fortfarande en liten del i företagets verksamhet. Samtidigt är det något udda som sticker ut, ett svenskt Instalcobolag med en specialistkompetens som attraherar länder långt bort från Sverige.

150+ lokala företag i Sverige, Norge och Finland