Instalco etablerar verksamhet i Tammerfors
Instalco startar ett nytt bolag i Finland, Tatego Oy, som tillhandahåller tekniska lösningar inom fastighetsteknik och VVS, från individuella entreprenader till nyckelfärdiga projekt. Genom Tatego etablerar sig Instalco i Tammerforsregionen.
Tatego är specialiserat på VVS-entreprenader, rörrenovering och ”design-build-projekt” (DB). Det nya bolaget är Instalcos första bolag i Tammerfors.
”Vi har länge velat vara närmare våra kunder i Tammerfors och området Birkaland. Nu blir det verklighet då vi från början av augusti kommer att kunna leverera tekniska lösningar inom fastighetsteknik och VVS-tjänster i Tammerforsområdet. Vårt mål är att växa i regionen på lång sikt och bygga starka lokala kundrelationer”, säger Jukka-Pekka Kujala, landschef för Instalco Finland.
Mikko Korhonen blir vd för Tatego. Han har mer än 20 års erfarenhet av byggentreprenad, projektledning och affärsutveckling. Under sin karriär har han lett komplexa bygg- och VVS-projekt, skapat affärstillväxt och utvecklat organisationer. Mikkos erfarenhet omfattar både nybyggnation och renovering, såväl som tekniskt krävande byggprojekt.
”Min erfarenhet har lärt mig att ett framgångsrikt projekt framför allt bygger på noggranna förberedelser, öppet samarbete och att leverera åtaganden. Dessa principer är också grunden som Tatego har byggts på”, säger Mikko Korhonen, vd för Tatego.
Tatego har etablerats genom Instalcos väl inarbetade startupmodell. Korhonen anser att Instalco ger en stark grund för att bygga den nya verksamheten.
”Det möjliggör långsiktig utveckling, en stabil driftsmiljö och tillgång till ett omfattande expertisnätverk från dag ett. Samtidigt kan vi fokusera på det som är viktigast – att framgångsrikt leverera våra kunders projekt, säger Mikko Korhonen.
2026-08-03
Start-up